Postitatud

Virtuaalsed keelelaagrid – mis meil juhtus?

Jõulu esimesel pühal alustasid taas KideoCall’i keelelaagrid. Selle aasta viimasel nädalal toimuva keelelaagri fookuseks olid pühad ning nende tähistamine. Iga grupp on ise nägu, sest lapsed gruppides on erinevas vanuses ja eri keeletasemega. See muudab ka gruppide juhendamise väga põnevaks väljakutseks. Teema ja kava on sama, aga kõik grupid toimetavad omas rütmis ning omamoodi.

Meie pesamunad, kolmesed, vajavad rohkem liikumist ja vaheldusrikkust. Toimetame nendega, hoides fookuse laste ruumil ja sealsetel asjadel. Oluline on, et laps naudiks protsessi ja seeläbi oleks avatum suhtleja. Koolilastega meisterdame ja vestleme rohkem. Lapsed, kes juba kirjutavad, saavad ka kõik uued sõnad üles kirjutada, et neid oleks hiljem lihtsam korrata ja üle vaadata.  

Esimesel laagripäeval saime lastega tuttavaks ning uurisime sel korral koos, mis tujus keegi on. Selleks oli lastel hea võimalus vaadata otsa seitsmele pöialpoisile ja nende seast endale sobiv leida.

Mängisime mänge, mis aitasid õppida või korrata pühadega seotud sõnavara. Sõnu saab eri vanuse ja keeletaseme puhul erinevalt õpetada. Toimetame lapsest lähtuvalt ning proovime leida kõigile parima viisi. Kui uueks sõnaks on näiteks sokk, siis kuidas veel paremini seda kolmesega selgeks saada, kui tõsta oma jalad lauale ja vaadata, kas sokid on jalas või ei ole. “Üks sokk on, kas teine on ka? Oi, kumbagi sokki pole enam!” Lapsed peidavad sokid ära ja siis asume neid koos otsima. Nii palju nalja ja sõna ongi selge!

Meisterdamised on alati meie keelelaagrite hitt – lastele meeldib, kui nad oma kätega midagi uut loovad. Mis saaks olla pühade ajal parem kink armsale lähedasele kui isetehtud kaart või ehe? Meisterdamised on lihtsalt jälgitavad ning järeletehtavad. Meie jaoks on oluline, et laps saaks ise hakkama ning ei vajaks kodus oleva täiskasvanu abi.

Iga laagritegevuse lõpus saab laps anda juhendajale tagasisidet. Tihti kasutame selleks pöidla meetodit: pöial püsti näitab, et kõik oli tore, pöial külili – kõik läks keskmiselt ning kui pöial on suunatud põranda poole, teame me kõik, mida see tähendab… Lapsed naudivad seda hetke väga. Teevad nalja ja keerutavad pöialt edasi tagasi ning lõpetavad alati suure naerulagina saatel pöial või lausa mõlemad pöidlad püsti.

Meie vahvad keelelaagrid jätkuvad ka jaanuaris. Loe siit, kellele laagrid sobivad ja tule tutvuma!

JAANUARI LAAGRITES ON TEEMAKS:

1) Aastavahetus: kuidas Eestis aastavahetust tähistati, kuidas mujal?
2) Talveilm: ilmastiku sõnavara, teeme ilmavaatlust.
3) Talvised tegevused õues: kelgutamine, suusatamine, uisutamine.
4) Tubased tegevused talvel: uurime, kuidas küpsetada küpsiseid, joonistame/kirjutame retsepti üles ja hiljem saavad lapsed võimalusel neid koos perega küpsetada.
5) Loodus talvel: kes talvel metsas liigub, kes magab talveund? Vaatame jälgi lumel ja uurime, milliseid loomi saab talvel Eestis kohata.

KideoCall’i virtuaalsed keelelaagrid toimuvad Eesti Instituudi ja Haridus- ja Teadusministeeriumi toel. KideoCall’i keeletegevuste arendamist toetavad Siseministeerium ja Kodanikuühiskonna Sihtkapital.

Virtuaalsete laagrite kontseptsiooni oleme loonud, tuginedes virtuaalsete keeleringide kogemusele, mida korraldame aastaringselt. Meie lähenemine ja õppekava on pandud kokku koostöös Tallinna Ülikooliga. Oleme viinud läbi üle 1500 virtuaalse sessiooni rohkem kui 300 lapsega. Suvevaheajal osales laagrites üle 40 lapse.

.

Vaata videost, kuidas keeleõpe on integreeritud aktiivsetesse mängudesse, mis lähtuvad laste huvidest.