Postitatud

Nippe videokõneks vanaemaga: mäng “Arva, mis on kadunud?”

Tänases maailmas elavad paljud pereliikmed ja sõbrad üksteisest kaugel. Videokõned on üks vahetumaid viise, kuidas kontakti hoida. Kui aga laps ei soovi täiskasvanu kombel juttu rääkida, siis mida vahvat võiksite videokõne teel koos lapsega teha?

Käesolevas blogisarjas tutvustame lihtsaid mänge, mis on meie senise 700 e-hoiu kogemusel laste lemmikud.

“Arva, mis on kadunud?”

Mängu “Arva, mis on kadunud?” saate mängida ükskõik kus. Vaja läheb vaid mõningaid asju enda ümbert: näiteks pastakas, kõrvaklapid, pudelikork, kohvitass, tomat, kahvel, puuoks või käbi – mida iganes te leiate.

Otsi lapse vanusele vastav arv asju ning sea need ekraani ette ritta nii, et laps neid näeks. Lase lapsel mõni hetk asju vaadelda ning siis palu tal silmad kinni panna. Võta üks asi vähemaks. Nüüd peab laps meenutama, mis asi on puudu. Kas ta märkas? Kui ülesanne oli lapsele lihtne, lisa 1-2 asja, et talle väljakutset pakkuda.

Uuel ringil võid kasutada samu asju või need välja vahetada. Ja nüüd on sinu kord! Palu lapsel leida sobilik hulk asju enda ümbert. Asjade otsimine, sättimine ja peitmine on väiksematele lastele mõnikord põnevamgi. Kas märkad 5, 10 või 20 asja seast, mis puudu on? Testi, mitme asjaga on mäng sulle endale jõukohane!

Teine versioon: meenutamise mäng

Algus on sama: pange ekraani ette teatud arv asju ning vaadelge neid. Siis katke asjad mõne käepärase riideesemega kinni ja proovige mälu järgi nimetada kõiki asju, mis laual olid.

Edasijõudnutele: mälutrenn

Nii asjade peitmise kui ka meenutamise mängu saab edasi arendada mälutreeninguks, millest on kasu kõigile osalejatele. Saate arutleda, millist tehnikat kasutate asjade meelde jätmiseks ning proovida üksteise meenutamisviise. Meelde jätmise viisid on näiteks: kategoriseerimine, loo väljamõtlemine, asjade seostamine endaga jne. Lapsi aitab tihti, kui jätta meelde, mis värvi asjad on – nii on lihtsam märgata, mis värv on puudu.

Mida see mäng pakub?

Mängides “Arva, mis on kadunud?” ja meenutamise mänge treenite tähelepanu, mälu, seostamis- ja analüüsioskust. Neid saab muuta arendavaks ja väljakutsuvaks igas vanuses mängijale. NB! Mäng on tõeliselt arendav ja ühendav vaid siis, kui väljakutset on just piisavalt palju, et oleks põnev, ent mitte nii palju, et mängulõbu ja eduelamus kaob.