Postitatud

Rutt

Rutt

E-lapsehoidja Rutt: mida rohkem lapsi minu ĂĽmber on, seda toredam

Rutt on väikesest peale silma peal hoidnud peretuttavate ja naabrite lastel. “Arvasin alati, et minust saab nelja lapse ema koos kanade ja eeslitega. Võib-olla mitte just eeslitega, aga kõik see, mis suure pere elu ümber keerleb, paelub mind,” ütleb Rutt enda kohta.

Rutile, nagu ka Wendile Peeter Paani lugudes, meeldib võlumaailmas ringi rännata ning tänu sellele on ta väga hinnatud e-lapsehoidja. Tema jaoks pole mingisugune probleem laua alla ronida ning sedasi lapse poolehoid võita. Kord just nii juhtuski: lasteaia Zoomi tegevusest kaasa võetud hirmu tõttu puges laps laua alla ja keeldus väljumast. Rutt sai aga lapsega kiiresti kontakti, kui puges samal ajal oma laua alla ja hakkas jutustama, mida põnevat seal teeb. Silmanurgast ekraani piiludes märkas Rutt juba peagi teist uudishimulikku silmapaari.

“Lapse hirm oli mõistetav. Minu ülesanne ongi lapse ja tema emotsioonidega suhestuda, ühele lainele minna ning vajadusel aidata ka hirme ületada,” selgitab Rutt. Laua alla ronimisest kasvas välja imeline sõprus ning selle vahva poisiga kohtub ta ikka ja jälle, et tunniks fantaasiamaailma sukelduda.

Rutt on teinud hoide kõigis vanuses eelkooliealiste lastega. “Tihtilugu löövad mind pahviks laste teadmised mõnes kindlas valdkonnas. Kord oli mul hoid 4-aastase poisiga, kellega jututeemad rändasid kiirelt süvakosmose radadele. Uurisime kosmose entsüklopeediat, rääkisime mustadest aukudest ja paljust muust.” Sellistes olukordades tunneb ta, et on ise õppija rollis. “Jah, laps kinnistab meie vestluse käigus juba teadaolevaid fakte, aga ka mina saan uusi teadmisi,” leiab Rutt, kelle jaoks on huvitav lapse algatatud teemal süvitsi minna.

Rutt leiab alati võimaluse lihtsatesse vestlustesse või mängudesse pikkida sisse seoseid meid ümbritseva maailma ning selle toimimisega. Tänu sellele õpivad tema hoitud lapsed alati midagi uut. Me kõik oleme midagi legodest ehitanud, aga Ruti juhitud tegevustes saab legodest lennuk endale mootori ning arutatakse lennukite “päris elu” üle. Ruti käes tundub kõik nii lihtne ja voolav, samas pole see kunagi lihtsalt mäng. “Ehitame ja räägime tarka juttu, laps ei pruugigi märgata, et ta teadmisi ammutab,” lisab ta.

Maailmale, kus aega jääb järjest vähemaks ning töö ja pereelu ühildamine tekitab pingeid, on Rutil lahendus: “Usalda e-lapsehoidjat ning võta aega endale või tähtsale tööülesandele.” Tavapärasele rutiinile on heaks vahelduseks ja abiks, kui laps saab turvalises keskkonnas mõne teise täiskasvanuga mängida. Argiellu tuleb värskust juurde.